הסיפור שלנו

המבנה בן ה-110 שנה בעיר העתיקה בבאר שבע עבר כמה גלגולים מאז שנרכש ע”י מימי אוסעדון והפך לבית הנופש המעוצב שהוא כיום. “רכשתי ושיפצתי בית יפה בעיר העתיקה, ובשל חוקי השימור המחמירים הכל נעשה תוך הקפדה ושמירה על המאפיינים הייחודיים של המבנה. אחרי השיפוץ גרתי ועבדתי שם על מותג שמלות כלה וערב “מימי בריידל”, שם היה המשרד שלי, המתפרה וגם הבית. בהדרגה ראיתי שכל מי שנכנס כדי לבחור שמלת כלה או ערב נדבק באנרגיה המטורפת שיש פה. בשלב זה עלה הרעיון להפוך את הבית למשהו אחר, שיאפשר לחוות דרכו את השורשים המרוקאיים שלי וגם שיהיה המקום הכי אינטימי ומפנק לאירוח”.

מימי, שנולדה במרוקו ועלתה עם ממשפחתה בגיל חצי שנה, גדלה בבאר שבע, עברה אחרי הצבא לתל אביב והקימה עסק מצליח של תכשיטים מחרוזים ובהמשך של בגדי עור תחת המותג “מימי בגדי עור”. לאחר נישואיה ולידת בתה הבכורה עברה המשפחה לדרום אפריקה ובהמשך לקניה, שם נולדה הבת מאי.

“נחשפתי באפריקה לאמנות אפריקאית, לקראפט, להשפעות מהטבע. נדדתי בין הכפרים וליקטתי מאמנים ומאמניות יצירות. הייתה לי אפילו חנות מתנות במומבסה שתיירים רבים כולל ישראלים רכשו בה בהמוניהם עבודות יד מיוחדות”, מספרת אוסעדון. “בהמשך חזרנו לארץ והמשכתי לייבא עבודות יד ואמנות אפריקאית מקורית. באותן שנים היה טירוף סביב העניין, עד כדי כך שבעקבות מודעת פרסום קטנה בעיתון הגיעו עשרות אלפים בסוף שבוע אחד לרכוש פריטים שייבאתי. היה היסטרי”.

בהמשך חזרה אוסעדון לבאר שבע, הקימה את המותג “מימי בריידל” לשמלות ערב וכלה, במבנה העתיק. במרץ 2020 פרצה במבנה שרפה, ועשרות שמלות מוכנות וגלילי בדים רבים עלו באש. “חשכו עיניי, כל השמלות ואוסף הבדים שאספתי במשך 20 שנה נשרפו. כל ספקי הטקסטיל יודעים שאני אספנית כפייתית ותמיד הביאו לי את הבדים הכי מיוחדים. הכל נעלם בשריפה” באותו חודש התפשטה מגפת הקורונה בארץ והוטל הסגר הראשון.

בתוך חוסר הוודאות ובהשראתה של תמונה שלה עם אביה ז”ל, שנותרה מהשרפה, החלה אוסעדון להגשים את החלום שטיפחה. “רציתי מקום אירוח מרוקאי אותנטי ומעודן, עם נגיעות מערביות עדכניות וכל הפינוקים”, היא מספרת. אוסעדון שכרה מבנה סמוך והפכה אותו לסטודיו הקבוע שלה, והחלה לשפץ את המבנה השרוף בעזרת בתה הצעירה מאי חלילי וגל לוין – שתיהן מעצבות פנים בעלות סטודיו מאנה. 

התארגנות כלה

החלטנו לזרום עם המאפיינים הטבעיים של המבנה, ששטחו 200 מ”ר והוא בנוי סביב חצר פנימית ששטחה 64 מ”ר, כמו החצר הפנימית (ריאד) המאפיינת את הבנייה המרוקאית המסורתית. כל החדרים סובבים סביב חצר פנימית כולל החלונות שפונים פנימה, זה יוצר אינטימיות עבור מי שמתארח. הריאד האותנטי כולל חצר פנימית עם גינה ומקור מים זורמים בדמות מזרקה, מעיין, מפל מים, בריכה וכדומה, מאי חלילי בתה של מימי: “זה המבנה האדריכלי וזה מה שהתבקש מבחינת קונספט. אמא שלי לא למדה עיצוב אז היא חולמת במאקרו ואני וגל שותפתי דייקנו את הרצונות שלה ברמת המיקרו. עבדתי עם הכלים שלמדתי, עבדתי על תכנון, אפיון החלל, הגדרת הקונספט, בחירת צבעים וחומרים ועוד. זה היה תהליך של שלושתנו שנמשך כשנה”.

התוכנית הייתה לנסוע למרוקו וליעדים נוספים וללקט את כל מה שצריך כדי להפוך את המבנה העתיק למקום אירוח משובח אותנטי. רציתי לעשות את מה שאני יודעת – לנסוע לכפרים וללקט הכל. במקום זאת היא עברתי ספק-ספק בארץ במטרה למצוא את הפריטים הכי מדויקים, ללא פשרות, למשל אריחי ביז’מט מרוקאיים המחפים את אזור השכשוכית בחצר, ידעתי בדיוק איזה סוג אני רוצה ולאף אחד לא היה בדיוק מה שרציתי. במקרה הגעתי לדגנית כהן מווילה מארוק והחל קשר ארוך. דרכה הזמנתי גם את הספות המפנקות וחפצים נוספים והחל בינינו רומן ארוך שגם חיבר אותי לגבי מנגריית Diuk, נגר-אומן שיצר עבורנו את הנגרות ברחבי הבית כולל ארונות משרבייה ודלתות מיוחדות. את יתר הפריטים רכשנו בשתי חנויות נוספות המתמחות בייבוא פריטים אותנטיים ממרוקו – פנטזיה מרוקאית ודאר מרקש.

כך הצלחנו ליצור את הסגנון שרצינו מבלי לצאת מהארץ. וילת האירוח היוקרתית כוללת אזור ישיבה משותף עם ספה בצורת ח’ שיכול להפוך בקלות לאזור לינה משותפת לכמה אורחים, כמו שמימי זוכרת מילדותה במשפחה בת 10 נפשות, חדר שינה זוגי גדול, חדר שינה נוסף לילדים, ומטבח מאובזר עם כלים מרוקאיים למי שרוצה לבשל לעצמו. יש גם חדרי רחצה מפנקים באווירה מרוקאית קלאסית, סאונה יבשה וכמובן החצר, שבה יש שכשוכית ואזורי ישיבה מגוונים.

לה ריאד מימי - באר שבע

בואו להתארח אצלנו

רוצים לדעת מה חם עכשיו בבאר שבע?

דילוג לתוכן